Co to jest short squeeze?

Przede wszystkim, czym jest short squeeze? Short squeeze to rzadka sytuacja, która powoduje gwałtowne wzrosty w określonych akcjach lub innych aktywach finansowych zbywalnych. Aby doszło do takiego krótkiego “ściśnięcia”, bazowy papier wartościowy musi mieć dość wysoki poziom pozycji krótkiej sprzedaży już posiadanych przez innych traderów.

Na czym polega short squeeze?

Gdy krótka sprzedaż staje się możliwa, cena papieru wartościowego szybko wzrasta powyżej poziomu podaży, a w konsekwencji cena akcji rośnie. Krótka sprzedaż jest rodzajem trendu wzrostowego, który ma bardzo zwyżkowy charakter, co oznacza, że ​​sprzedający zajmujący pozycje krótkie nie czekają, aż cena wzrośnie przed sprzedażą, ale zamiast tego wykorzystują wzrost ceny w celu sprzedaży krótkiej przed sprzedażą. cena znów zaczyna spadać.

Jak działa short squeeze?

Aby sprzedający z krótkimi pozycjami mogli skorzystać z tego rajdu, muszą otworzyć pozycje na papierach wartościowych na początku ścisku. Istnieją dwa główne rodzaje squeezów, z których mogą skorzystać osoby zajmujące się krótką sprzedażą – techniczne i fundamentalne. Obie charakteryzują się krótkimi sprzedawcami, którzy kupują długie pozycje z zamiarem sprzedaży krótkiej.

Traderzy techniczni używają wykresów do śledzenia ruchów cen, a gdy cena rośnie, większość traderów technicznych wkłada swoje pieniądze w odkupienie akcji, ponieważ wierzą, że cena wkrótce spadnie. Odwrotnie dzieje się, gdy dochodzi do krótkiego ściśnięcia. Ponieważ większość technicznych traderów traktuje długą pozycję tak, jakby była już w pozycji, na której mogą czerpać zyski, nawet jeśli jest to sprzeczne z nimi, zaczynają odkupywać akcje, zanim cena spadnie. Kiedy tak się dzieje, sprzedający z pozycji krótkiej od razu zaczynają czerpać zyski, jeszcze bardziej podnosząc cenę akcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like