Bitcoin – co to tak naprawdę jest?

Co to są bitcoiny? Mówiąc najprościej, bitcoin to cyfrowa waluta używana do kupowania i sprzedawania online. Bitcoins to bardzo wydajny system transakcji online, który umożliwia dokonywanie transakcji bez osób trzecich. Istnieje jednak kilka różnic między konwencjonalnymi monetami i walutami.

Czym jest Bitcoin?

Bitcoin to zdecentralizowana waluta cyfrowa, która działa jak każda inna waluta: możesz ją kupić z istniejącego konta; jednak nikt nigdy nie będzie mógł uzyskać dostępu do twojego klucza prywatnego. System działa na publicznym rejestrze zwanym „blockchain”, co odróżnia go od konwencjonalnych pieniędzy i monet.

Co sprawia, że ​​bitcoin jest wyjątkową walutą? Przede wszystkim jest to forma elektronicznej gotówki, która jest dostępna dla każdego na całym świecie. Nie ma żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o jego wydawanie. Ta cecha przyciąga wielu małych inwestorów w tej niszy. Powodem, dla którego wielu inwestorów woli inwestować w kryptowaluty zamiast tradycyjnych pieniędzy, jest to, że te ostatnie są zwykle kontrolowane przez potężne banki centralne. Z drugiej strony zdecentralizowany system cyfrowej waluty jest kontrolowany przez samych właścicieli.

Dlaczego Bitcoin rośnie?

Jednym z powodów, dla których rynek bitcoinów rośnie pomimo kilku sankcji rządowych i ekonomicznych, jest to, że jest to w zasadzie oprogramowanie typu peer-to-peer. Cały system ma być otwarty dla wszystkich, niezależnie od ich lokalizacji na świecie. W związku z tym nie ma jednego scentralizowanego administratora, który kontroluje system lub decyduje o sposobie jego uruchomienia. Brak jednego punktu kontroli był jednym z głównych powodów, dla których zdecentralizowany charakter systemu sprawia, że ​​jest on atrakcyjny dla dużej liczby inwestorów. Obecnie istnieje co najmniej 21 milionów bitcoinów, co czyni ją największą siecią finansową na świecie.

Jednym z powodów, dla których inwestorzy wolą inwestować w ten konkretny rodzaj cyfrowej waluty, jest związany z nim poziom trudności. Inwestowanie w jakiekolwiek aktywa materialne wymaga znacznych nakładów pieniężnych, aby je nabyć. Mając nieco ponad sto tysięcy bitcoinów, możesz kupić prawie wszystko na świecie za zaledwie dwa lub trzy procent jego wartości. Kupowanie i sprzedawanie tego wirtualnego aktywa jest również znacznie szybsze niż w przypadku konwencjonalnych pieniędzy, co pozwala na znacznie szybsze wykonywanie transakcji inwestycyjnych. Szybkość, z jaką przebiega proces transakcyjny, sprawia, że ​​jest on idealny nie tylko dla inwestycji o dużej płynności, ale także dla mniejszych.

Dlaczego inwestorzy lubią Bitcoina?

Inwestorzy biznesowi również z zadowoleniem przyjęli zdecentralizowany charakter systemu, ponieważ ułatwia im on monitorowanie ich zapasów lub rachunków. Dzieje się tak, ponieważ każda wykonywana transakcja jest rejestrowana w księdze publicznej, znanej jako „łańcuch bloków”. Każdy może w dowolnym momencie uzyskać dostęp do informacji zawartych w tej księdze publicznej. Nie ma możliwości, aby osoba fizyczna dwukrotnie wydała już zakończoną transakcję lub skorzystała z cudzych środków, ponieważ każda transakcja jest zapisywana w łańcuchu bloków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like